Αποστολέας Θέμα: Datejust or Explorer II??  (Αναγνώστηκε 9140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 14:24:41 μμ »
είναι Rolex αλλά όχι submariner που το φοράνε οι πάντες ... είναι iconic είναι κλασικο .. είναι διαχρονικό ...είναι αρκετά επίσημο ... αλλά σύγχρονος και αρκετά σπορ/καζουαλ ...
Συμφωνώ.
Αν θέλει κάποιος να αποκτήσει ντε και καλά ένα Ρόλεξ,
δεν υπάρχει σωστότερη επιλογή.

Δεν είναι πως θέλω ντε και καλά ρόλεξ, απλά βρέθηκα να θέλω να κάνω ένα ρολόι δώρο στον εαυτό μου λόγο της νέας μου κόρης κι ενός νέου συμβολαίου, σήμερα διαθέτω μέχρι 5000 euros γι' αυτό. Έχω κάποια ρολόγια στην συλλογή μου άλλα καλά άλλα λιγότερο καλά και στη παρούσα, με το budget μου θεωρώ πως μου αρέσουν και μπορώ να εποκτήσω ένα από αυτά τα 2.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 14:55:01 μμ »
είναι Rolex αλλά όχι submariner που το φοράνε οι πάντες ... είναι iconic είναι κλασικο .. είναι διαχρονικό ...είναι αρκετά επίσημο ... αλλά σύγχρονος και αρκετά σπορ/καζουαλ ...
Συμφωνώ.
Αν θέλει κάποιος να αποκτήσει ντε και καλά ένα Ρόλεξ,
δεν υπάρχει σωστότερη επιλογή.
Δεν είναι πως θέλω ντε και καλά ρόλεξ, απλά βρέθηκα να θέλω να κάνω ένα ρολόι δώρο στον εαυτό μου λόγο της νέας μου κόρης κι ενός νέου συμβολαίου, σήμερα διαθέτω μέχρι 5000 euros γι' αυτό. Έχω κάποια ρολόγια στην συλλογή μου άλλα καλά άλλα λιγότερο καλά και στη παρούσα, με το budget μου θεωρώ πως μου αρέσουν και μπορώ να εποκτήσω ένα από αυτά τα 2.
Να σου ζήσει η κόρη!!
Καλή επιλογή θεωρώ το DJ για την ευτυχή αυτή συγκυρία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 15:05:11 μμ »
... φίλε μην απολογείσαι γιατί θέλεις να πάρεις ρολεξ ... δικά σου τα λεφτά ... δική σου και η επιλογή ....


και μιας και μας είπες τον λόγο ... να σου ζήσει η κόρη ... και να είναι πάντα γερή και τυχερή στην ζωή της .... !!!!



... ... οτι και να αποφασίσεις θα είναι σωστό  ... οπότε μην αγχώνεσαι ... !!!!!


...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ilias-G

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3899
  • ert
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 15:22:06 μμ »
Να σου ζησει η κορούλα σου.
Οσον αφορά στα 2 ρολόγια, εμένα θα με βοηθουσε να αποφασισω το κριτηριο της ηλικίας. Αν εισαι μεχρι 40-45 πιο ταιριαστό θα ηταν κατ'εμέ το Explorer II και λόγω του πιο σπορ (λόγω GMT) και νεανικού χαρακτηρα του και για το ότι ειναι 40άρι και όχι 36άρι όπως το DJ, το οποίο ισως προτιμούσα αν ηλικιακά ειναι καποιος πάνω από 50+, και πάλι όμως όχι σε 36άρι το οποίο θεωρώ σήμερα πλέον πολύ μικρή διάσταση ανδρικού ρολογιού όσο λεπτό καρπό κι αν εχει κάποιος. Ξέρω τι θα πειτε, οτι τα Rolex δειχνουν μεγαλύτερα, πιο πλατιά κλπ. Θα μπορούσα να το δεχτώ αυτό αν επρόκειτο για 38-39 χιλ. όπως το Explorer I. Δυστυχώς τα 36 χιλ. σήμερα σε ανδρικό καρπό δειχνουν σαν μεγάλο κουμπί...
Κατά τα λοιπά βεβαια ο μεγάλος κριτής για καθε ρολόι είναι ο καρπός...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 15:39:34 μμ »
εδώ είσαι .... μην ακούς κανένα μόνο εμένα .....  :D :D :D :D

all time clasic .... most iconic rolex ... elegand ...  ;D ;D ;D





















αν το δοκιμάσεις και σου κάτσει μικρο .... πας εδώ .... Rolex explorer 2016 ....!!!!!



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 16:05:51 μμ »
Να σου ζησει η κορούλα σου.
Οσον αφορά στα 2 ρολόγια, εμένα θα με βοηθουσε να αποφασισω το κριτηριο της ηλικίας. Αν εισαι μεχρι 40-45 πιο ταιριαστό θα ηταν κατ'εμέ το Explorer II και λόγω του πιο σπορ (λόγω GMT) και νεανικού χαρακτηρα του και για το ότι ειναι 40άρι και όχι 36άρι όπως το DJ, το οποίο ισως προτιμούσα αν ηλικιακά ειναι καποιος πάνω από 50+, και πάλι όμως όχι σε 36άρι το οποίο θεωρώ σήμερα πλέον πολύ μικρή διάσταση ανδρικού ρολογιού όσο λεπτό καρπό κι αν εχει κάποιος. Ξέρω τι θα πειτε, οτι τα Rolex δειχνουν μεγαλύτερα, πιο πλατιά κλπ. Θα μπορούσα να το δεχτώ αυτό αν επρόκειτο για 38-39 χιλ. όπως το Explorer I. Δυστυχώς τα 36 χιλ. σήμερα σε ανδρικό καρπό δειχνουν σαν μεγάλο κουμπί...
Κατά τα λοιπά βεβαια ο μεγάλος κριτής για καθε ρολόι είναι ο καρπός...

να 'σαι καλά Ηλίας, τι 40-45.. 34 είμαι. καλό ειν' αυτό τώρα ή κακό.. πάντως ασχολούμε με τα ρολόγια εδώ και 2 χρόνια στον ελεύθερο χρόνο μου.

το 36mm δεν είν τόσο κακό νομίζω, ειδικά με τα logs της rolex.. Επίσης θα τολμούσα να πω πως η αγορά επιστρέφει στις πιο μικρές διαστάσεις.


Οπότε συμφωνούμε όλοι μέχρι τώρα πως το DJ είναι παππουδίστικο , έτσι??
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 16:08:07 μμ »


Το Ρολεξ τάρτα.
Παππουδέ.



Για τον Κάπτεν τον παππού ... ένα τέτοιο παππουδε παρακαλώ ..... :D :D :D :D :D :D :D









friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143137
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 16:08:42 μμ »
Να σου ζησει η κορούλα σου.
Οσον αφορά στα 2 ρολόγια, εμένα θα με βοηθουσε να αποφασισω το κριτηριο της ηλικίας. Αν εισαι μεχρι 40-45 πιο ταιριαστό θα ηταν κατ'εμέ το Explorer II και λόγω του πιο σπορ (λόγω GMT) και νεανικού χαρακτηρα του και για το ότι ειναι 40άρι και όχι 36άρι όπως το DJ, το οποίο ισως προτιμούσα αν ηλικιακά ειναι καποιος πάνω από 50+, και πάλι όμως όχι σε 36άρι το οποίο θεωρώ σήμερα πλέον πολύ μικρή διάσταση ανδρικού ρολογιού όσο λεπτό καρπό κι αν εχει κάποιος. Ξέρω τι θα πειτε, οτι τα Rolex δειχνουν μεγαλύτερα, πιο πλατιά κλπ. Θα μπορούσα να το δεχτώ αυτό αν επρόκειτο για 38-39 χιλ. όπως το Explorer I. Δυστυχώς τα 36 χιλ. σήμερα σε ανδρικό καρπό δειχνουν σαν μεγάλο κουμπί...
Κατά τα λοιπά βεβαια ο μεγάλος κριτής για καθε ρολόι είναι ο καρπός...

να 'σαι καλά Ηλίας, τι 40-45.. 34 είμαι. καλό ειν' αυτό τώρα ή κακό.. πάντως ασχολούμε με τα ρολόγια εδώ και 2 χρόνια στον ελεύθερο χρόνο μου.

το 36mm δεν είν τόσο κακό νομίζω, ειδικά με τα logs της rolex.. Επίσης θα τολμούσα να πω πως η αγορά επιστρέφει στις πιο μικρές διαστάσεις.


Οπότε συμφωνούμε όλοι μέχρι τώρα πως το DJ είναι παππουδίστικο , έτσι??
:D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 16:26:13 μμ »
Αν είναι το dj παππουδίστικο,είναι και το explorer.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5341
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 16:46:35 μμ »



Οπότε συμφωνούμε όλοι μέχρι τώρα πως το DJ είναι παππουδίστικο , έτσι??
Όχι! :)
Datejust κι από εμένα!
Υγ: Τσέκαρε και globemaster από ωμέγα ..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38005
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 17:41:42 μμ »
εδώ είσαι .... μην ακούς κανένα μόνο εμένα .....  :D :D :D :D

all time clasic .... most iconic rolex ... elegand ...  ;D ;D ;D


αν το δοκιμάσεις και σου κάτσει μικρο .... πας εδώ .... Rolex explorer 2016 ....!!!!!


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Captain, δείχνεις τουλάχιστον 3 γενεές Datejust, και όλα είναι με στεφάνη από λευκόχρυσο.

Πιστεύω ότι το έκανες σκόπιμα για να δείξεις την διαχρονικότητα και την ομορφιά του ρολογιού αυτού.


Πρέπει να το ζήσεις, να αστραποβολά την νύκτα, αλλά να ρίχνεις και τις βουτιές σου, χωρίς πρόβλημα  ;)

Αστους να το λένε παππουδίστικο. Δεν γνωρίζουν, γι αυτό και τα αρνητικά σχόλια.

Απλώς στο καινούργιο, θεωρώ ότι έιναι λίγο πιο μεγάλο και ασύμετρο, ίσως επειδή το μάτι μου και ο εγκέφαλός μου ( ...ο ποιός  :D ) το συγκρίνουν αυτόματα με το παλιό.

Δεν χρειάζεται να είναι τηγάνι, αρκεί ο λευκόχρυσος και το Τζούμπιλι, και το ρολόι είναι all times classic.

Το είχα με μαύρη πλάκα και λεπτά hour battons, και δεν έπαυα να το χαζεύω.

ΜΟΝΑΔΙΚΟ ! 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38005
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 17:47:30 μμ »
... μην βιαστείς .... να πας και να τα δοκιμάσεις και τα δυο πριν πάρεις την απόφαση ....

εγώ σου ξαναλέω μετά το speedmaster ... χρειάζεσαι κάτι τέτοιο ... για να κάνεις ένα τέλειο και ολοκληρωμένο ζευγάρι ....!!!!


... προσωπικά ... αρχίζουν και με κουράζουν τα ρολόγια με τις αριθμημένες στεφάνες ..... οι οποίες είναι και άχρηστες στους περισσότερους ....


το datejust είναι το τέλειο ρολόι για αυτό που ψάχνεις  ... είναι Rolex αλλά όχι submariner που το φοράνε οι πάντες ... είναι iconic είναι κλασικο .. είναι διαχρονικό ...είναι αρκετά επίσημο ... αλλά σύγχρονος και αρκετά σπορ/καζουαλ ...


είναι το τέλειο ρολόι ....

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


πολύ δυνατές φωτογραφίες!! αυτό το datejust λέω, στα 36mm!

η αλήθεια είναι πως δεν θέλω submariner επειδή όπως λες είναι πολύ κοινό (ίσως εξαίρεση το kermit-μαύρο ντάιαλ πράσινο μπέζελ ή κάποιο  no-date ίσως).

Μ'αρέσει όμως το gmt-function επειδή λόγο οικογένειας πρέπει να ταξιδεύω μεταξύ Κίνας κι Ευρώπης συχνά. Επίσης από τα Rolex-gmt μ'αρέσει μόνο αυτό με το pepsi dial όμως κοστίζει πάνω από 20Κ κι αν ήθελα να ξοδέψω αυτά τα λεφτά σήμερα θα αγόραζα ένα Patek Nautilus νομίζω (προφανώς και δεν διαθέτω τόσα λεφτά σήμερα για ρολόι) - μ'αρέσει ο Gerard Genta σαν σχεδιαστής.

Το datejust δεν θα 'ηταν καλύτερο σε ατσάλι-χρυσό? Πάντα το είχα έτσι συνηφασμένο στο μυαλό μου και γι'αυτό νομίζω άρχισα να κλίνω προς το Explorer II.

Πρώτη φορά το ακούω, και θεωρητικά ξέρω τα μοντέλα, αρκετά καλά.

Και η τιμή, αντιστοιχεί σε πολύτιμο μέταλλο. οπότε μπερδεύτηκα παραπάνω.

Μπορείς να βάλεις μια φωτό ?

Ευχαριστώ,
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 18:03:14 μμ »
... μην βιαστείς .... να πας και να τα δοκιμάσεις και τα δυο πριν πάρεις την απόφαση ....

εγώ σου ξαναλέω μετά το speedmaster ... χρειάζεσαι κάτι τέτοιο ... για να κάνεις ένα τέλειο και ολοκληρωμένο ζευγάρι ....!!!!


... προσωπικά ... αρχίζουν και με κουράζουν τα ρολόγια με τις αριθμημένες στεφάνες ..... οι οποίες είναι και άχρηστες στους περισσότερους ....


το datejust είναι το τέλειο ρολόι για αυτό που ψάχνεις  ... είναι Rolex αλλά όχι submariner που το φοράνε οι πάντες ... είναι iconic είναι κλασικο .. είναι διαχρονικό ...είναι αρκετά επίσημο ... αλλά σύγχρονος και αρκετά σπορ/καζουαλ ...


είναι το τέλειο ρολόι ....

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


πολύ δυνατές φωτογραφίες!! αυτό το datejust λέω, στα 36mm!

η αλήθεια είναι πως δεν θέλω submariner επειδή όπως λες είναι πολύ κοινό (ίσως εξαίρεση το kermit-μαύρο ντάιαλ πράσινο μπέζελ ή κάποιο  no-date ίσως).

Μ'αρέσει όμως το gmt-function επειδή λόγο οικογένειας πρέπει να ταξιδεύω μεταξύ Κίνας κι Ευρώπης συχνά. Επίσης από τα Rolex-gmt μ'αρέσει μόνο αυτό με το pepsi dial όμως κοστίζει πάνω από 20Κ κι αν ήθελα να ξοδέψω αυτά τα λεφτά σήμερα θα αγόραζα ένα Patek Nautilus νομίζω (προφανώς και δεν διαθέτω τόσα λεφτά σήμερα για ρολόι) - μ'αρέσει ο Gerard Genta σαν σχεδιαστής.

Το datejust δεν θα 'ηταν καλύτερο σε ατσάλι-χρυσό? Πάντα το είχα έτσι συνηφασμένο στο μυαλό μου και γι'αυτό νομίζω άρχισα να κλίνω προς το Explorer II.

Πρώτη φορά το ακούω, και θεωρητικά ξέρω τα μοντέλα, αρκετά καλά.

Και η τιμή, αντιστοιχεί σε πολύτιμο μέταλλο. οπότε μπερδεύτηκα παραπάνω.

Μπορείς να βάλεις μια φωτό ?

Ευχαριστώ,


φίλε μου δεν έχω ιδέα πως μπορώ να ανεβάζω εικόνες εδώ.

εννοώ το GΜT master II σε λευκό χρυσό 18Κ. Το λέω pepsi dial επειδή είναι μισό κόκκινο μισό μπλε. Μ'αρέσει ο συνδιασμός μπλε-κόκκινο αλλά είναι πολλά για ρόλεξ.

Έχει παλιά Pepsi προ-ceramic stainless steel αλλά πιστεύω τα νέα master II έχουν πολύ ωραίο σχέδιο.

Σ'αυτό το λινκ συγκρίνουν το νέο με το παλαιότερο:

https://hodinkee.imgix.net/uploads/content_image/2056dcfc3396e03df259fbf43bfee87b?ixlib=rails-1.1.0&auto=format&ch=Width%2CDPR%2CSave-Data&fit=crop&fm=jpg&q=55&usm=12&w=820&s=fe035d6f859806fcee3bbc3f78609892


friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 18:09:52 μμ »
φίλε μου δεν έχω ιδέα πως μπορώ να ανεβάζω εικόνες εδώ.
Πάμε πάλι:

1)Ανοίγεις ένα λογαριασμό εδώ https://postimage.org/
  γράφεσαι απλά μ ένα email,είναι δωρεάν.
 
2)Ανεβάζεις τις φωτογραφίες σου.

3)Σε κάθε φώτο σου δίνει κάποια links.Κοπιάρεις
  το link που ονομάζεται "Hotlink για forum".

4)Το κάνεις paste στην δημοσίευσή σου εδώ.

ΥΓ.Η ιδανική διάσταση,για να ανεβάσεις φωτο στο φόρουμ
   είναι 800Χ600.Όταν τις ανεβάζεις στο postimage υπάρχει
   επιλογή να την ανεβάσεις σ αυτό το μέγεθος.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions