Αποστολέας Θέμα: Seiko SRPA21 “PADI”  (Αναγνώστηκε 10894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Geofrantz

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • There is no time. Watches lie to you!
    • Προφίλ
Seiko SRPA21 “PADI”
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 18:14:24 μμ »
Η αPADIση στο Vintage (see what I did there?)


upload an image

Τελικά, δε μου αρέσουν τα μεγάλα ρολόγια. Προικισμένος με αυτό που οι Αμερικάνοι ονομάζουν “shitty genetics”, έχω γάμπες έφηβης κορασίδας και καρπούς 17 εκατοστών (παρότι φανατικός gym goer), οπότε, ακόμα κι αν μου άρεσαν, δεν αρέσω εγώ σ’ αυτά.

Τούτου δοθέντος, η περιώνυμη “Χελώνα” είναι ένα ρολόι που ανυπομονούσα να προσθέσω στη συλλογή μου - παρά το ευμέγεθες των διαστάσεών της. Γιατί;

Γιατί είναι σεβεντίλα. Οπως κι εγώ. Η νοσταλγία των παιδικών σου χρόνων, οι αναμνήσεις από τα χέρια (και τα ρολόγια) του πατέρα και των αγαπημένων θείων σου, το αληθινά πρωτοπόρο design που μεταμορφώνει ένα ρολόι σε κόσμημα χωρίς πολλά παραφερνάλια, δικαιολογούν την επάνοδο των 70’s ως ένα διαχρονικό σχεδιαστικό κίνημα - όχι μια εκδήλωση του τύπου “στερέψαμε από ιδέες και αρχίσαμε να τυμβωρυχούμε”. Τουλάχιστον σε όλους εμάς τους πενηντάρηδες.

Παρόλα αυτά, το πρόσφατο reissue της χελώνας, σε μαύρο, μπλε, χρυσό και pepsi δε με ενθουσίασε. Η χλευαστική καινοτομία του πρώτου 6105, με το rubber - γκοφρέτα και τον δευτερολεπτοδείκτη που-μοιάζει-με-φανάρι-αμαξοστοιχίας, απαλείφθηκαν στις σύγχρονες εκδοχές του, κάνοντάς το να μοιάζει με φτωχό συγγενή καλεσμένο στην κηδεία του πλούσιου θείου από την Αμερική. Με το ένα και μοναδικό, γαμπριάτικο κοστούμι του.

Και το γλειφιτζούρι στη λάθος πλευρά του second hand - πραγματική ιεροσυλία! Οχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί προσβάλλει την αίσθηση συμμετρίας που έμφορεί ο κάθε αληθινός ωρολογολάτρης. Ή όποιος πάσχει από OCD, όπως ο υπογράφων…

Και εκεί που σχεδόν συμβιβάζομαι με την ιδέα ότι η καινούργια χελώνα δεν είναι για μένα, έρχεται ο αρραβών…

Εγώ και η PADI…

We go way back. Συγκεκριμένα, πίσω στο 1992, όταν κάνω την πρώτη μου βουτιά και κολλάω με το βυθό. Θαλασσινός κι από τις δυο καταγωγές μου, αισθανόμουν ανέκαθεν σαν το ψάρι στο νερό, αλλά το scuba ήταν κάτι που διαρκώς ανέβαλλα. Μέχρι εκείνο το καλοκαίρι που αναγκάστηκα να μείνω, λόγω δουλειάς, στην Αθήνα. Και να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία για τα μαθήματα τριών εβδομάδων, μέχρι το πρώτο δίπλωμα της PADI. Και καπάκι το δεύτερο. Advanced Open Water Diver. Διπλωματούχος βατραχάνθρωπος!
Η̶ ̶ε̶ρ̶ω̶τ̶ι̶κ̶ή̶ ̶μ̶ο̶υ̶ ̶σ̶χ̶έ̶σ̶η̶ ̶μ̶ε̶ ̶τ̶η̶ ̶θ̶ά̶λ̶α̶σ̶σ̶α̶ αφορμή για συλλογή καταδυτικών ρολογιών, χωρίς καταναλωτικές τύψεις, είχε μόλις παρουσιαστεί.

Too much bling?

Εχω πολύ συγκεκριμένες απόψεις για το πώς πρέπει να είναι το ρολόι που μου αρέσει: αρρενωπό, στιβαρό, κλασικό και χωρίς εφήμερες εξάρσεις. Επίσης, να προέρχεται απαραιτήτως από μια εταιρεία που φτιάχνει μόνο ρολόγια και όχι ρολόγια/ρούχα/αρώματα/κλινοσκεπάσματα/σεμεδάκια για την Urania της γιαγιάς. Ομως, ακόμα και οι καλόγεροι έχουν ανάγκη από λίγη ελαφρότητα (δεν το λέω εγώ· το λέει ο Umberto Eco στο “Ονομα του Ρόδου”). Και αν αυτή η ελαφρότητα ταιριάζει κάπου, αυτό το “κάπου” είναι η θάλασσα. Η θάλασσα που σε ξαλαφρώνει από ρούχα και καθωσπρεπισμούς, που σε κάνει ερωτότροπο και παιχνιδιάρη, που σε απαλλάσει από το μεταφορικό κοστούμι και το κυριολεκτικό dress watch. Και η έκφραση αυτής της ελαφρότητας ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ είναι το ρολόι του (και - οίκτο κάπου! - όχι το παρεό του…) Οπότε, η έκφραση “too much blink” (πολύ φρου-φρού κι αρώματα - σε ελεύθερη μετάφραση) δεν δικαιολογείται, right?

Τι μου αρέσει στη νέα χελώνα.

Επειδή αυτό δεν είναι το πρώτο μου ρολόι (τι μου κάνατε, άτιμοι!), δεν αποδίδω αυτά που θα πω παρακάτω στον έρωτα της πρόσφατης απόκτησης. Εχω ήδη πέντε SEIKO, τρέφω πλέον ΤΕΡΑΣΤΙΑ εκτίμηση στην εταιρεία αλλά - ειλικρινά - αν μου επέβαλλαν να φοράω μόνο ένα ρολόι για το υπόλοιπο του βίου μου, ανεξαρτήτως τιμής και status, είναι πολύ πιθανό αυτό το ένα ρολόι να ήταν το PADI.
Γιατί;

- Είναι μεγάλο (για τον 17άρη καρπό μου) αλλά φοριέται σαν μεσαίο. Και το σχήμα της κάσας, αυτό το μεγαλούργημα της σχεδιαστικής σχολής των 70’s, του επιτρέπει να στέκεται σταθερά ακόμα με σε έναν καρπό με μικρή διάμετρο. Πολύ σημαντικό για όσους δε θέλουν να κουνάνε σα μανιακοί το χέρι τους για να ξαναγυρίσει το ρολόι “επάνω”.

- Είναι ευανάγνωστο. Ακόμα και από πρεσβύωπες (μη γελάτε, καθάρματα). Ακόμα και σε συνθήκες αυξημένων κραδασμών (πάνω στο μηχανάκι εννοώ ρε!).

upload an image

- Εχει lume που σκοτώνει. Μπήκα σε κινηματογράφο έχοντας εκθέσει τυχαία το ρολόι στα τεχνητά φώτα του lobby (καμία σχέση με daylight) και έβλεπα την ώρα καθ’ όλη τη διάρκεια της δίωρης-και-βάλε ταινίας.

- Είναι σοβαρά καταδυτικό. Ο λεπτοδείκτης δεν έχει τυχαία κόκκινο περίγραμμα. Στη θάλασσα, αν θέλεις να μετράς τα λεπτά που σου απομένουν στο tank, αυτό το ασπροκόκκινο δεικτάκι είναι το πρώτο πράγμα που θα τραβήξει το βλέμμα σου, “σβήνοντας” ασυνείδητα τον σκέτο, λευκό ωροδείκτη. Με μια ματιά έχεις all the information you need.

- Είναι τόσο-όσο βαρύ. Για να αισθάνεσαι ότι φοράς ρολόι και όχι πλαστικό περικάρπιο, αλλά και για να μην ενοχλεί σαν βαράκι για δικέφαλους.

- Αν και είναι “ψηλό”, η κάσα λειτουργεί ως σκαλοπάτι / σφήνα / ράμπα, και το ρολόι εισχωρεί εύκολα μέσα από τη μανσέτα του πουκάμισου, χωρίς να σκαλώνει.

- Είναι κλασσικό - with a twist. Τίποτα επάνω του δεν χαλάει το αρμονικό σύνολο ενός καθαρόαιμου diver. Ακόμα και οι κόκκινες γραμμές στα πεντάλεπτα είναι εμφανείς μόνο κάτω από direct light. Διαφορετικά, δίνουν “χώρο” στα batons με το lume, αφαιρώντας ό,τι ακριβώς χρειάζεται από τη φλυαρία ενός γεμάτου dial.

- Εχει drilled lugs. Για τους λουράκηδες ανάμεσά μας, που αλλάζουν διαρκώς από μπρασελέ σε λουρί και πάλι πίσω, τα drilled lugs είναι ευλογία. Επίσης, δεν χαλάνε την αισθητική της κάσας. Είναι, πρακτικά, αόρατα. Ολα τα ρολόγια θα έπρεπε να έχουν τρύπες στα lugs. ΟΛΑ.

upload an image

Μόνη παραφωνία, το λάθος lollipop. Δηλαδή, ήμαρτον και Θου Κύριε, από πού κι ως πού το lollipop γίνεται ξαφνικά αντίβαρο αντί για indicator - όπως ήταν τότε που τα πάντα ήταν γνήσια, καθαρά και βιολογικά;
Ομως, υπάρχει λύση. Ή, τουλάχιστον, υπάρχει για μένα. Αγνοείς την αναποδιά και θεωρείς το κοντό lollipop “σωστή” πλευρά του seconds hand. Οπότε, στο δικό μου PADI, το λεπτό αλλάζει όταν το lollipop δείχνει 12. Problem solved!

(ok, ok, είμαι λίγο psycho)

upload an image

Τι ΔΕΝ μου αρέσει.

- Το εξαιρετικό μπρασελέ του, για το οποίο αξίζει να κάνει κάποιος ιδιαίτερη μνεία (αλλά δεν έχω τη σχετική πείρα) ενώνει τα links του με αυτό το βλακώδες, φτηνιάρικο, απαράδεκτο σύστημα του πείρου με τα δύο “πουκάμισα”. Για να αφαιρέσεις ένα link, σπρώχνεις το πειράκι, σου μένει το ένα περίβλημα στην ακίδα του εργαλείου, ελαφρώς παραμορφωμένο, και άντε να το ξαναβάλεις στη θέση του. Πραγματικά, αίσχος. Γιατί η SEIKO δεν έβαλε βιδωτούς πείρους, δεν έχω ιδέα. Ξέρει κανείς; (μη μου πείτε “κόστος”, δεν ψήνομαι…)

- Το dial είναι μάλλον λεκτικά busy. SEIKO, prosper logo, PADI, Automatic, Diver’s, 200m… μόνο το special edition λείπει (thank God for small favours!) Θα μου πείτε, “τι θα μπορούσε να αφαιρεθεί;” Νομίζω ότι ένα 200m κάτω από το PADI logo θα ήταν σαφές. Τα άλλα έφευγαν άνετα, χωρίς πρόβλημα.

upload an image

Κατά τα άλλα, το ρολόι καλύπτει τα λεφτά του - και με το παραπάνω. Το βούρτσισμα της χελώνας είναι άψογο, το βερνίκι στο dial παιχνιδιάρικο με το φως (χαζεύεις να το… χαζεύεις), το bezel κλικάρει σωστά και με αυτοπεποίθηση, το lume είναι SEIKO στα καλύτερά του, το clasp του μπρασελέ στιβαρό, το extension ανοιγοκλείνει με ευκολία αλλά μόνο όταν το θέλεις, και το caseback σε two-tone (γυαλισμένο και βουρτσισμένο), εξαιρετικό.

upload an image

Αισθάνομαι πολύ τυχερός που περίμενα και έπεσα πάνω στο PADI. Κοιτάζω τώρα τα άλλα τέσσερα μοντέλα και μου φαίνονται τόσο βαρετά, όσο ένα ελληνικό σήριαλ της δεκαετίας του 80 σε εκατοστή επανάληψη.

Dōmo Arigatō, Seiko!

Υ.Γ. Οσο καλό κι αν είναι το μπρασελέ, το ρολόι αυτό εκτοξεύεται στο χαρισματικό του ζενίθ με ένα παχύ, δερμάτινο λουρί. Με ή χωρίς εμφανείς ραφές (προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα λευκά ξώραφα). Του πήρα δώρο ένα 22άρι Hirsch Liberty και το ξαναλάτρεψα.

upload an image

Η παραδοσιακή rubber γκοφρέτα δε μου άρεσε ποτέ. Καταλαβαίνω το γιατί είναι περιζήτητη στους συλλέκτες, αλλά δεν ήταν ποτέ ένα λουράκι ποιότητας. Ηταν μια φτηνιάρικη λύση και τέτοια παραμένει ακόμα και σήμερα. Ενα καλύτερο rubber θα του ταιριάζει σίγουρα. Oh, well, του χρόνου το καλοκαίρι που τα το ξαναβουτήξω…

upload an image
upload an imageupload an imageupload an imageupload an imageupload an image
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
It's not OCD, stupid. It's CDO - with the letters in the right order, AS THEY SHOULD BE!

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 18:41:10 μμ »
Ωραια παρουσιαση!! Αναμφισβητητα απ τα ωραιοτερα divers της αγορας!! Καλοφορετο και να το χαιρεσαι με υγεια!! ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Greg

  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5202
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 18:46:35 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143132
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 18:48:55 μμ »
ισορροπημενο,αναλυτικο,με διαχωριστικες γραμμες,οσο μπορει καποιος,αναμεσα στο υποκειμενικο και το αντικειμενικο,μπραβο σου
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 19:03:30 μμ »
Μας το άργησες,αλλά άξιζε η αναμονή...
Αναλυτικότατο review,και φωτογραφίες...!!

Καλορίζικο,αλλά επειδή έχεις αρκετά και αξιόλογα ρολόγια αγαπητέ συνάδελφε τώρα έμπλεξες.
Θα πρέπει να μας κάνεις και άλλα ισάξια μ αυτό review.Είσαι καλός γραφιάς,και χρειαζόμαστε την "πένα" σου.


ΥΓ.Θα κάνω λίγο τον ρουφιάνο,αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο...
 Απόσπασμα από διάλογο που είχαμε λίγο πριν ανεβεί η παρουσίαση,
που αναφέρεται στο πρήξιμο που του έκανα τον τελευταίο καιρό για
να την ανεβάσει στο φορουμ:

"Εκανες άριστα που με ζόρισες
Θέλω ζόρι.
Να με ξαναζορίσεις. Το φχαριστήθηκα"
.


Αυτό τα λέει όλα.
Η διαδικασία ενός review μπορεί να είναι κοπιαστική,αλλά είναι και απολαυστική ταυτόχρονα. ;D

 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2016, 19:45:21 μμ από Petros1 »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 19:09:47 μμ »
... καλοφόρετο ..... και πάντα καλές ώρες και καλές βουτιές .....  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Βost

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12468
  • Και τα όνειρα μια μέρα θα πάρουν εκδίκηση...!!!
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 19:09:51 μμ »
Από τα καλύτερά review που έχω διαβάσει....! Το χάρηκα όσο δεν φαντάζεσαι...! 1000 μπράβο και καλορίζικο!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Be with the people who bring out the best in you...

Αποσυνδεδεμένος Geofrantz

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • There is no time. Watches lie to you!
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 19:20:53 μμ »
Πέτρο, είσαι μεγάλος ρ̶ο̶υ̶φ̶ι̶ά̶ν̶ο̶ς̶ φίλος!

 :D :D :D

Ευχαριστώ, κύριοι. Με "χώσατε" σε σπουδαίο χόμπι. Χαλάλι του!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
It's not OCD, stupid. It's CDO - with the letters in the right order, AS THEY SHOULD BE!

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 19:30:25 μμ »
Πέτρο, είσαι μεγάλος ρ̶ο̶υ̶φ̶ι̶ά̶ν̶ο̶ς̶ φίλος!

 :D :D :D

Ευχαριστώ, κύριοι. Με "χώσατε" σε σπουδαίο χόμπι. Χαλάλι του!
Σε μεγάλο λούκι θες να πεις,αλλά δε μ@μιέται...μια ζωή την έχουμε. ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος stavros14

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2233
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 19:42:57 μμ »
Συγχαρητήρια για μια απ'τις καλύτερες παρουσιασεις που έχουν γραφεί εδώ!Καλορίζικο,να το χαρείς με υγεία.

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38002
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 19:47:18 μμ »
Εξαιρετικός, με χιούμορ και ουσία. Σε ευχαριστούμε. :)

...και αν έχεις και άλλα ρολόγια, ...........μην διστάσεις  ;)


Ερώτηση. Το δερμάτινο το βουτάς ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Geofrantz

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • There is no time. Watches lie to you!
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 20:50:08 μμ »
To Liberty είναι αδιάβροχο και δε μασάει. Το έχω βουτήξει στα 30 και 35m και δεν άλλαξαν καν χρώμα οι ραφές του.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
It's not OCD, stupid. It's CDO - with the letters in the right order, AS THEY SHOULD BE!

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 20:53:19 μμ »
To Liberty είναι αδιάβροχο και δε μασάει. Το έχω βουτήξει στα 30 και 35m και δεν άλλαξαν καν χρώμα οι ραφές του.
Κι άλλο ν αλλάξουν??Άχρωμες είναι έτσι κι αλλιώς.. ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38002
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 21:19:49 μμ »
To Liberty είναι αδιάβροχο και δε μασάει. Το έχω βουτήξει στα 30 και 35m και δεν άλλαξαν καν χρώμα οι ραφές του.

Το δικό μου, εμφανισιακά ίδιο, λέει εσωτερικά Natura Collection. Δεν βλέπω κάτι που να το διαχωρίζει ως Liberty. Το έχω περάσει 2-3 φορές με κρέμα δερμάτων, αλλά δεν έχω τολμήσει να το βρέξω, και ειδικά στην θάλασσα.

Εψαξα στα Hirsch, αλλά δεν εντόπισα τίποτε.



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko SRPA21 “PADI”
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 21:30:35 μμ »
Ωραίο το ανάγνωσμα της Παρουσίασης!
Περνάει κανείς ευχάριστα καθόλη τη διάρκειά του  :)

Να το χαρείς το ρολόι και..............περιμένουμε την επόμενη κατάθεση της ματιάς σου για κάποιο ρολόι  :)

Υ.γ. : πολύ καλή η αναφορά στην Uranya της γιαγιάς
         Η πρώτη τηλεόραση που μπορώ να θυμηθώ  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2016, 21:37:00 μμ από nicolasg »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions