Αποστολέας Θέμα: seiko 6r15 vs ETA 2824-2  (Αναγνώστηκε 16191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:07:10 μμ »
Συγνώμη που γράφω και εγώ, που είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με αυτές τις μηχανές, αλλά αν θεωρείτε ( ....εσείς οι πολλοί ) και θεωρείται ( ...από το πλήθος, το γενικό κοινό δηλαδή, ), το 1 και 2 λεπτά τον μήνα σαν σημαντική απόκλιση, ειδικά από μηχανές σε ρολόγια των 150-200-250 ευρώ, μάλλον είστε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ.

Πρέπει να ζήσετε με ρολογια των 5-10-15 χιλιάδων, για να ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ.

Το μηχανικό ρολόι, επηρρεάζεται απο τις κινήσεις του φέροντος, το επίπεδο φόρτισης, τις θερμοκρασίες, την γεωγραφική περιοχή, την ακρίβεια κατασκευής ( limits and fits, tolerances ), την φθορά, την κατάσταση που βρίσκεται, και κάποια άλλα, όπως μαγνητικά πεδία, κτυπήματα, κλπ.

Μην περιμένετε την ακρίβεια ενός ψηφιακού, ή αναλογικού quartz στα μηχανικά ρολόγια. Και ας είναι των 100.000 ευρά.

Οταν δε έχετε, με μια καλή ρύθμιση, σε μια μηχανή "σφικτή", από τεχνίτη με ουμπαλα, χρονομετρίες, σχεδόν σαν αυτές που δίνουν τα πιστοποιημένα, τι ψάχνετε παραπάνω ?

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:14:10 μμ »
Τα αυτόματα σίγουρα χάνουν ή κερδίζουν κάποια δευτερόλεπτα.
Εξαρτάται πόσο τα φοράς, πώς τα μεταχειρίζεσαι, πώς τα αφήνεις το βράδυ.
Για άλλους έχει σημασία για άλλους όχι.
Τώρα αν θες να μην χάνουν λεπτό μέσα στην εβδομάδα ή τον μήνα , αναλόγως την διάρκεια που τα λειτουργείς είναι θέμα συνήθειας το ρύθμισμα.
Προσωπικά , αν δεν παρεκκλίνουν 4-5 λεπτά , δεν τα πειράζω.

Για περισσότερη ακρίβεια υπάρχουν τα quartz ή τα eco drive.

Όσον αφορά τις μηχανές, απ΄οσα έχω διαβάσει, προτιμώ την 6r15, που η αξιοπιστία της θα φανεί μετά από κάποια χρόνια.
ναι,αυτο λενε
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:14:48 μμ »
Συγνώμη που γράφω και εγώ, που είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με αυτές τις μηχανές, αλλά αν θεωρείτε ( ....εσείς οι πολλοί ) και θεωρείται ( ...από το πλήθος, το γενικό κοινό δηλαδή, ), το 1 και 2 λεπτά τον μήνα σαν σημαντική απόκλιση, ειδικά από μηχανές σε ρολόγια των 150-200-250 ευρώ, μάλλον είστε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ.

Πρέπει να ζήσετε με ρολογια των 5-10-15 χιλιάδων, για να ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ.

Το μηχανικό ρολόι, επηρρεάζεται απο τις κινήσεις του φέροντος, το επίπεδο φόρτισης, τις θερμοκρασίες, την γεωγραφική περιοχή, την ακρίβεια κατασκευής ( limits and fits, tolerances ), την φθορά, την κατάσταση που βρίσκεται, και κάποια άλλα, όπως μαγνητικά πεδία, κτυπήματα, κλπ.

Μην περιμένετε την ακρίβεια ενός ψηφιακού, ή αναλογικού quartz στα μηχανικά ρολόγια. Και ας είναι των 100.000 ευρά.

Οταν δε έχετε, με μια καλή ρύθμιση, σε μια μηχανή "σφικτή", από τεχνίτη με ουμπαλα, χρονομετρίες, σχεδόν σαν αυτές που δίνουν τα πιστοποιημένα, τι ψάχνετε παραπάνω ?
πηρες εσυ το citizen και ολα καλα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2324
  • Vangelis (aka IronHawk)
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:19:50 μμ »
Αν θυμάμαι καλά η 6R15 τρέχει στα 21,600 bph, ενώ η 2824-2 στα 28,000 bph!!! θα προτιμήσω την ΕΤΑ!  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Vangelis (aka IronHawk)

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:24:05 μμ »
Φίλος αγόρασε πέρσι ενα Lange ... Αξίας  +20Κ και το ρολόι έχανε 13 δευτ την ημέρα ...!!!!

Το πήγε να του το ρυθμίσουν στο Σερβις  εδώ Ελλάδα ... Και του είπαν οτι δεν το ακουμπάει κανείς εδώ ( ευτυχώς  ) αυτο το ρολόι ... Θα έπρεπε να φύγει Γερμανία ... Με χρονο παράδοσης +3 μήνες ...!!!!


Γι αυτο όποιος δυσανασχετεί με τα σεικο και τα +10 +15 την ημέρα ας το ξανασκεφτεί ...!!!

Απο την άλλη το Tudor μου με την ΕΤΑ ειναι σταθερά εδώ και 3 μήνες στο -1 σταθερά !!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:30:16 μμ »
Φίλος αγόρασε πέρσι ενα Lange ... Αξίας  +20Κ και το ρολόι έχανε 13 δευτ την ημέρα ...!!!!

Το πήγε να του το ρυθμίσουν στο Σερβις  εδώ Ελλάδα ... Και του είπαν οτι δεν το ακουμπάει κανείς εδώ ( ευτυχώς  ) αυτο το ρολόι ... Θα έπρεπε να φύγει Γερμανία ... Με χρονο παράδοσης +3 μήνες ...!!!!


Γι αυτο όποιος δυσανασχετεί με τα σεικο και τα +10 +15 την ημέρα ας το ξανασκεφτεί ...!!!

Απο την άλλη το Tudor μου με την ΕΤΑ ειναι σταθερά εδώ και 3 μήνες στο -1 σταθερά !!!!
σιγα,το προβλημα!παρε αυτο,που ειναι τρενο ;D


Now, Rolex has quietly extended its Rolex Superlative Chronometer Certification to its entire production, meaning that all Rolex Oyster and Cellini watches will be tested by Rolex to meet its stringent -2/+2 seconds accuracy ratings.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2016, 23:31:59 μμ από george_ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:44:53 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:47:39 μμ »
Φίλος αγόρασε πέρσι ενα Lange ... Αξίας  +20Κ και το ρολόι έχανε 13 δευτ την ημέρα ...!!!!

Το πήγε να του το ρυθμίσουν στο Σερβις  εδώ Ελλάδα ... Και του είπαν οτι δεν το ακουμπάει κανείς εδώ ( ευτυχώς  ) αυτο το ρολόι ... Θα έπρεπε να φύγει Γερμανία ... Με χρονο παράδοσης +3 μήνες ...!!!!


Γι αυτο όποιος δυσανασχετεί με τα σεικο και τα +10 +15 την ημέρα ας το ξανασκεφτεί ...!!!

Απο την άλλη το Tudor μου με την ΕΤΑ ειναι σταθερά εδώ και 3 μήνες στο -1 σταθερά !!!!
σιγα,το προβλημα!παρε αυτο,που ειναι τρενο ;D


Now, Rolex has quietly extended its Rolex Superlative Chronometer Certification to its entire production, meaning that all Rolex Oyster and Cellini watches will be tested by Rolex to meet its stringent -2/+2 seconds accuracy ratings.


... Άστα αυτά και πες μας αν η ρόλεξ προσεχώς θα βάλει νέα μηχανή στο sea dweller και sub ...!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:51:51 μμ »
Η Ρολεξ δημιουργει και ολοι οι αλλοι ακολουθουν! ;D ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:55:14 μμ »
Φίλος αγόρασε πέρσι ενα Lange ... Αξίας  +20Κ και το ρολόι έχανε 13 δευτ την ημέρα ...!!!!

Το πήγε να του το ρυθμίσουν στο Σερβις  εδώ Ελλάδα ... Και του είπαν οτι δεν το ακουμπάει κανείς εδώ ( ευτυχώς  ) αυτο το ρολόι ... Θα έπρεπε να φύγει Γερμανία ... Με χρονο παράδοσης +3 μήνες ...!!!!


Γι αυτο όποιος δυσανασχετεί με τα σεικο και τα +10 +15 την ημέρα ας το ξανασκεφτεί ...!!!

Απο την άλλη το Tudor μου με την ΕΤΑ ειναι σταθερά εδώ και 3 μήνες στο -1 σταθερά !!!!

Ακόμα ροντάρει. Εχεις κλεισει χρόνο ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:58:45 μμ »
Η Ρολεξ δημιουργει και ολοι οι αλλοι ακολουθουν! ;D ;D


... Πες μας ρε ...;;; Εγω κάπου το διάβασα ... Εσυ που δουλεύεις για την ρόλεξ κατι παραπάνω θα ξέρεις ....!!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 06, 2016, 23:59:32 μμ »
. Πες μας ρε
τι κραυγη αγωνιας,ηταν αυτη!δεν εχω ιδεα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 07, 2016, 00:04:37 πμ »
Φίλος αγόρασε πέρσι ενα Lange ... Αξίας  +20Κ και το ρολόι έχανε 13 δευτ την ημέρα ...!!!!

Το πήγε να του το ρυθμίσουν στο Σερβις  εδώ Ελλάδα ... Και του είπαν οτι δεν το ακουμπάει κανείς εδώ ( ευτυχώς  ) αυτο το ρολόι ... Θα έπρεπε να φύγει Γερμανία ... Με χρονο παράδοσης +3 μήνες ...!!!!


Γι αυτο όποιος δυσανασχετεί με τα σεικο και τα +10 +15 την ημέρα ας το ξανασκεφτεί ...!!!

Απο την άλλη το Tudor μου με την ΕΤΑ ειναι σταθερά εδώ και 3 μήνες στο -1 σταθερά !!!!

Ακόμα ροντάρει. Εχεις κλεισει χρόνο ?


... Όχι Γιώργο ...!!!

... Ποτέ δεν κοιτάω χρονομετρία στα ρολόγια ... Αλλα ειναι εντυπωσιακό να το βλεπεις καρφωμένο σταθερά στο -1 .... !!! ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 07, 2016, 00:07:15 πμ »
. Πες μας ρε
τι κραυγη αγωνιας,ηταν αυτη!δεν εχω ιδεα


Πλάκα μας κανείς .... να πάω να δώσω 7000 για ρόλεξ και τον έπομενο μήνα να αλλάξει καλιμπρες στα ρολόγια της ...!!! :-X
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: seiko 6r15 vs ETA 2824-2
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 07, 2016, 00:13:07 πμ »
. Πες μας ρε
τι κραυγη αγωνιας,ηταν αυτη!δεν εχω ιδεα


Πλάκα μας κανείς .... να πάω να δώσω 7000 για ρόλεξ και τον έπομενο μήνα να αλλάξει καλιμπρες στα ρολόγια της ...!!! :-X
Δεν ειναι αυτοκινητο!Η Ρολεξ αργει να κανει αλλαγες,αλλα αυτη η μηχανη που εχει τωρα το ρολοι,ειναι μια χαρα σε τεχνικες λυσεις

υ.γ

τελικα ,ποιο θες?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions